Фінансове моделювання: без нього ніяк, без нього просто не треба

Підготувати продукт і вийти на ринок – завдання другого модулю, над яким у грудні 2019 – січні 2020 працюють команди Акселератора соціального підприємництва SELab. Найскладніша і найвідповідальніша тема цього етапу навчання і практики – фінансове моделювання.
Лектор і ментор SELab Сергій Корнилюк, старший аналітик міжнародної консалтингової компанії CIVITTA пояснює, що таке фінансове моделювання, навіщо воно потрібне і з чого почати.
Фінансове моделювання – це перша спроба промалювати картинку свого майбутнього бізнесу, щоб зрозуміти, чи ідея в принципі життєздатна, чи є сенс починати її втілювати. Його обов'язково слід зробити всім, хто починає соціальне підприємництво. Принаймні, намалювати на серветці показники доходів, витрат і соціального впливу.
Наступний крок – це валідація. Покажіть ваші розрахунки будь-якому знайомому підприємцю або людині, яка розуміється на секторі, в якому ви хочете працювати. Гарантую, що модель ускладниться, і вам доведеться піти на низку вдосконалень. Але, як кажуть, будь-яка довга дорога починається з першого кроку. Не бійтеся цифр – це і є перший крок. Попрацюйте з чіткими показниками, перш ніж інвестувати у справу свого життя.
Що відбувається з підприємствами, які запускаються на самій ідеї, без розрахунків?
Це класика, коли в Києві безліч людей відкриває нові ресторанчики, кафешки, не думаючи про цілий спектр витрат: податки, реклама, пошук персоналу. Тому щороку закривається стільки ж закладів, скільки й відкривається. Вони не витримують конкуренції з більш ефективними учасниками ринку. В основі бізнесових невдач найчастіше лежить погане фінансове планування, скажімо, надто оптимістичні прогнози щодо відвідуваності.

Я знаю багато соціальних підприємств, які пропрацювали менше року і закрилися. Часто це трапляється з соціальним бізнесом, який стартує з грантових коштів, а потім не може вийти на точку окупності, оскільки не вкладено достатньо інвестицій і часу в фінансове моделювання на страті проекту.

Фінансове моделювання – це як страховка. Добре, коли все добре, і є невеличкий відсоток геніальних бізнесменів, які можуть обійтися без нього. Але якщо ви не геніальний підприємець і ваша ідея не нова, то краще провалідувати свою фінансову модель у когось більш досвідченого, щоб застрахувати себе від частини бізнес-ризиків.

В яку суму може влетіти непрорахована фінансова модель, скажімо, для кав'ярні у Києві?
В усю суму стартових інвестицій, це щонайменше кілька сотень тисяч доларів. Підприємці-початківці подекуди більше часу приділяють своєму гардеробу, ніж бізнес-моделі. Психологічно це працює так: що менший обсяг відомих витрат, тим приємніше нам уявляти фінансові перспективи. А до нового і незвіданого страшно підступатися. Але треба долати страх, відкривати ексель, калькулятор і намагатися прораховувати якомога більше цифр.